Campionatul Scoţiei de fotbal, suspendat. Celtic, declarată campioană pentru al 9-lea an la rând

Campionatul Scoţiei de fotbal a fost suspendat. Decizia a fost luată de Federaţia de la Glasgow în urma unei şedinţe la care au participat reprezentanţii tuturor celor 12 echipe din primul eșalon valoric.

Glasgow Rangers şi FC Hearts au fost singurele cluburi, ce au votat împotriva încheierii sezonului din cauza pandemiei de COVID-19. Clasamentul final a fost stabilit luând în calcul media punctelor obţinute pe meci.

Titlul îi va reveni pentru al 9-lea sezon consecutiv lui Celtic, care avea 13 puncte avans faţă de marea rivală Glasgow Rangers, la care joacă internaţionalul român Ianis Hagi. FC Hearts, ultima clasată, a retrogradat în liga a doua.

În privinţa Cupei Scoţiei nu s-a luat nici o hotărâre, deoarece mai sunt de disputat meciuri din faza semifinalelor.

Scoţia este al patrulea campionat oprit definitiv din cauza pandemiei de coronavirus, după cele din Olanda, Franţa şi Belgia.

Campionatul din Belarus a fost singurul din Europa, care a continuat disputarea partidelor chiar în plină pandemie de COVID-19.

Din cauza noului virus a fost amânat şi startul noului sezon fotbalistic în Republica Moldova.