Șahtar Donețk, un nou titlu. "Minerii" au câştigat pentru a 13-a oară campionatul de fotbal al Ucrainei

Șahtar Donețk a câştigat pentru a 13-a oară campionatul de fotbal al Ucrainei, a patra oară consecutiv. „Minerii” s-au impus cu 3-2 în fața lui FC Olexandria și au devenit campionii naționali cu 5 etape până la final.

Eroul partidei a brazilianul Tete, care a realizat o dublă.

Condusă cu 1-2 în debutul reprizei a doua, gruparea din Donețk a revenit spectaculos odată cu intrarea în teren a sud-americanului. Tete a egalat la doar 3 minute după apariția sa pe gazon.

Fotbalistul brazilian, transferat anul trecut pentru 15 milioane de euro, a marcat golul decisiv în minutul 78.

Elevii lui Luis Castro au 19 puncte avans față de doua clasată, Dinamo Kiev, și nu mai pot fi ajunși din urmă. Luni, 22 iunie, „alb-albaștrii” vor întâlni Kolos Kovalivka.