RB Leipzig i-a oferit o adevărată lecţie de fotbal formaţiei FSV Mainz. Timo Werner a reuşit un hat-trick

RB Leipzig i-a oferit o adevărată lecţie de fotbal formaţiei FSV Mainz în etapa a 27-a din Bundesliga. Trupa lui Julian Nagelsmann s-a impus în deplasare, cu scorul de 5-0, iar atacantul Timo Werner a reuşit un hat-trick.

Acesta a înscris primul gol în minutul 11. Până la pauză, Yussuf Poulsen a dublat avantajul oaspeţilor, iar Marcel Sabitzer şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

La începutul reprizei secunde, Werner a revenit în prim-plan cu al doilea său gol, iar, în minutul 75, internaţionalul german dorit de FC Liverpool a stabilit rezultatul final.

Timo Werner are 24 de goluri marcate în actuala ediție din Bundesliga, RB Leipzig se află pe locul 3 în clasament, la 3 puncte de Borussia Dortmund şi la 7 puncte de Bayern Munchen.
Într-o altă partidă din cadrul aceeași etape , Schalke Gelsenkirchen a pierdut pe teren propriu disputa cu FC Augsburg, scor 0-3. Eduard Lowen a înscris în minutul 6, iar Noah-Joel Sarenren-Bazee şi Sergio Cordova au punctat în repriza secundă.

Tot aseară, FC Koln a încheiat la egalitate meciul cu Fortuna Dusseldorf, scor 2-2.

Preluat de la: Publika.md