Dinamo Kiev a câștigat meciul tur cu Gent

Dinamo Kiev a făcut un pas important spre grupele Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Mircea Lucescu și Emil Caras a câștigat cu 2-1 meciul tur, jucat în deplasare, cu Gent, în play-off-ul competiției.

Ucrainenii au deschis scorul în minutul 9 prin Vladislav Supriaga, însă golul acestuia a fost la un pas de a nu fi validat. Arbitrul român, Ovidiu Hațegan, a acordat golul, după ce a consultat VAR-ul, pentru că asistentul ridicase inițial fanionul pentru offside.

Gent a egalat în minutul 41 prin Tim Kleindienst, care a reaprins speranțele gazdelor.

Gruparea belgiană a rămas cu un om mai puțin în teren după eliminarea lui Roma Bezus pentru cumul de cartonașe.

În cele din urmă, dinamoviștii au profitat de superioritatea numerică și au obținut victoria grație golului reușit în minutul 79 de Carlos De Pena, care a marcat din interiorul careului.

Nebunie a fost într-un alt meci al serii, cel dintre Molde și Ferencvaros Budapesta, care s-a încheiat cu scorul de 3-3.

Ungurii au condus cu 2-0 după golurile înscrise de Franck Boli și Myrto Uzuni. Peste un timp, gazdele au revenit surprinzător iar Leke James a dat semnalul în minutul 55. Apoi Martin Ellingsen a reuşit o dublă în minutele 65 şi respectiv 83.

Ferencvaros a restabilit echilibrul pe tabela de marcaj cu 3 minute până la finalul partidei. Ucraineanul Igor Haratin a înscris din penalty, după ce un jucător advers a comis henț în careu.

Tot în play-off-ul Ligii Campionilor, Olympiacos Pireu a învins-o, acasă, cu 2-0 pe Omonia Nicosia. Mathieu Valbuena și Youssef El Arabi au adus victoria grecilor.

Returul celor 3 confruntări va avea loc pe 29 septembrie.

Preluat de la: Publika.md