Bayern Munchen a câştigat partida din deplasare cu Bayer Leverkusen

Bayern Munchen își continuă marşul triumfal spre titlu în Bundesliga germană de fotbal. Elevii lui Hans-Dieter Flick au câştigat cu 4-2 partida din deplasare cu Bayer Leverkusen şi au înregistrat a noua victorie consecutivă în campionat.

Meciul a început însă, în nota de dominare a gazdelor, care au deschis scorul în minutul 10 prin Lucas Alario. Bavarezii au revenit imediat şi au punctat de 3 ori până la pauză. Kingsley Coman, Leon Goretzka şi Serge Gnabry şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Gruparea din Munchen nu a mai forţat și în repriza a doua. Robert Lewandowski a marcat cu capul în minutul 66 pentru 4-1.

Bayer Leverkusen a redus din handicap în penultimul minut de joc prin Florian Wirtz, care a închis tabela.

Mijlocaşul a reuşit să înscrie la 34 de zile după împlinirea vârstei de 17 ani şi astfel a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Bundesligii.

Bayern conduce clasamentul şi are 7 puncte avans faţă de secunda clasată și singura contracandidată la titlu, Borussia Dortmund.

La rândul său, vicecampioana a învins acasă cu 1-0 pe Hertha Berlin. Emre Can a adus victoria Borussiei marcând în minutul 58.

Înaintea meciului cei 22 de fotbaliști i-au adus un omagiu lui George Floyd, afro-americanul asfixiat pe 25 mai de un polițist.