Brad Binder a câștigat Marele Premiu al Cehiei

Surpriză de proporții la Campionatul Mondial de motociclism viteză. Pilotul sud-african Brad Binder, aflat la primul său sezon în MotoGP, a câștigat etapa a treia a competiției, Marele Premiu al Cehiei, care s-a desfășurat pe circuitul de la Brno.

Binder a pornit cursa de pe locul 7, dar și-a devansat adversarii în stil de mare campion. La final, pilotul echipei KTM a trecut linia de sosire cu un avans mai mare de 5 secunde față de italianul Franco Morbidelli de la Yamaha.

Podiumul a fost completat de francezul Johann Zarco. Compatriotul său, Fabio Quartararo, a încheiat cursa abia pe locul 7. El rămâne, totuși, liderul clasamentului general, având cu 17 puncte mai mult decât spaniolul Maverick Vinales.

Următoarea etapă se va desfășura pe 16 august în Austria, pe circuitul de la Spielberg.