Real Madrid a înscris la limită în partida cu Espanyol Barcelona

Real Madrid a învins în deplasare cu 1-0 formația Espanyol Barcelona, în etapa a 32-a a Campionatului Spaniei de fotbal. Ultima clasată din La Liga a rezistat destul de bine în fața vedetelor lui Zinedine Zidane.

Prima acțiune mai închegată a „galacticilor” a venit abia în minutul 36, când Karim Benzema a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat, dar portarul Diego Lopez a respins balonul de sub transversală.

A urmat o altă ocazie de gol. Fundașii gazdelor au rezistat eroic în fața lui Casemiro și Benzema. Mingea a ajuns la Eden Hazard, însă și de această dată portarul lui Espanyol Barcelona a fost la înălțime.

Realul a reușit să înscrie în ultimul minut al primei reprize, când Casemiro a profitat de o pasă magistrală oferită de Benzema.

În urma acestui succes, „galacticii” s-au distanțat la două puncte de marea rivală FC Barcelona, în fruntea clasamentului din La Liga. Gruparea antrenată de Zidane a acumulat 71 de puncte, iar catalanii au 69 de puncte.

Până la finalul campionatului spaniol au rămas de disputat 6 etape.

Preluat de la: Publika.md