Pilotul Valtteri Bottas a câştigat Marele Premiu al Austriei

Noua ediție a Campionatului Mondial de Formula 1 a debutat cu o surpriză majoră! Pilotul finlandez al echipei Mercedes, Valtteri Bottas, a câştigat Marele Premiu al Austriei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată fără spectatori, pe circuitul de la Spielberg.

Scandinavul a plecat din pole-position, și-a menținut poziția și a încheiat primul cele 71 de tururi.
A fost a opta victorie din cariera sportivului în vârstă de 30 de ani. Monegascul Charles Leclerc de la Ferrari a fost al doilea, în timp ce britanicul Lando Norris de la McLaren-Renault a terminat pe poziția a treia, bifând primul său podium din carieră.

Colegul lui Bottas și campionul mondial în exercițiu Lewis Hamilton a trecut linia de sosire al doilea, dar a fost retrogradat pe locul 4. Britanicul a fost penalizat cu 5 secunde din cauza unui incident în care a fost implicat și Alexander Albon, de la Red Bull.

Etapa a fost plină de abandonuri. Din diferite motive, 9 piloți nu au încheiat întrecerea.
Următoarea cursă va avea loc pe 12 iulie, tot pe circuitul de la Spielberg.