FCSB, noua deţinătoarea a Cupei României la fotbal

FCSB este noua deţinătoarea a Cupei României la fotbal! În finala disputată pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, „roş-albaştrii” s-au impus cu 1-0 în faţa formaţiei Sepsi Sfântul Gheorghe.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Dennis Man în minutul 65 după o greşeală monumentală în defensiva covăsnenilor.

Sepsi a terminat jocul în inferioritate numerică după eliminarea lui Rachid Bouhenna pentru cumul de cartonaşe. A fost primul trofeu cucerit de gruparea bucureşteană după o pauză de 5 ani. S-a întâmplat la meciul de debut al antrenorului Anton Petrea. Aceasta a fost prima finală care s-a disputat fără spectatori.

Fotbaliştii şi staff-ul tehnic au avut parte de o surpriză după încheiarea partidei. Aproximativ 100 de suporteri şi-au aşteptat favoriţii la baza de pregătire din Berceni. Fanii au aprins fumigene, au dansat şi au cântat împreună cu jucători.