Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei

Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei. În penultimul act deţinătoarea trofeului a învins, greu, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 pe Eintracht Frankfurt-pe-Main.

Bavarezii au început în forţă şi au deschis scorul deja în minutul 14 prin croatul Ivan Perisic, care a marcat cu capul.

Gazdele au dominat copios în prima repriză și ar fi putut mări avantajul de câteva ori încă până la pauză. Cea mai mare ocazie l-a avut în prim-plan pe canadianul Alphonso Davies, care, inexplicabil nu a nimerit poarta goală din doar câţiva metri.

După pauză jocul s-a echilibrat și, mai mult, Eintracht a egalat în minutul 69 prin Danny Da Costa, care a înscris cu un șut plasat la colțul lung.

Doar cinci minute a rezistat, însă, egalitatea pe tabela de marcaj. Atacantul polonez. Robert Lewandowski a fost cel ce a adus victoria grupării din Munchen.

Bavarezii vor întâlni în finală pe Bayer Leverkusen. Partida va avea loc pe 4 iulie şi se va juca pe Olympiastadion din Berlin.