Surpriză uriașă în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, Roland Garros. Elina Svitolina a pierdut în fața Nadiei Podoroska

Surpriză uriașă în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, Roland Garros. Elina Svitolina, a treia favorită a turneului francez, a pierdut cu 2-6, 4-6 partida cu argentinianca Nadia Podoroska, venită pe tabloul principal din calificări.

După eliminarea Simonei Halep, ucraineanca era jucătoarea cel mai bine clasată în topul mondial de tenis feminin rămasă în competiția de la Paris.

Calificarea în semifinale la Roland Garros este cea mai bună performanță din cariera sportivei din Țara Tangoului, aflată acum pe locul 131 în topul WTA.

Într-un alt meci, americanca Danielle Collins a învins-o cu 6-4, 4-6, 6-4 pe tunisiana Ons Jabeur.

Câștigătoarea turneului va beneficia de peste un milion de euro și 2000 de puncte WTA.