Succes categoric pentru catalani. FC Barcelona a zdrobit cu 5-1 pe Deportivo Alaves

FC Barcelona are moralul ridicat înaintea meciului din prima manșă a optimilor de finală cu Paris Saint-Germain din Liga Campionilor. Catalanii au zdrobit acasă cu 5-1 pe Deportivo Alaves în etapa a 23-a din La Liga.

Cu această ocazie, trupa lui Ronald Koeman a înregistrat a șaptea victorie consecutivă în campionat. Francisco Trincao a deschis scorul după o acțiune colectivă în minutul 29, iar Lionel Messi a majorat diferența până la pauză.

Deportivo Alaves a redus din handicap în minutul 57 grație golului marcat de Luis Rioja.

Trincao a înscris pentru 3-1 în minutul 74, dar reușita serii i-a aparținut lui Messi. Argentinianul a realizat dubla cu un șut magnific din afara careului.

Junior Firpo a stabilit rezultatul final în minutul 80.

FC Barcelona se pregătește acum pentru partida de marți, 16 februarie, cu PSG. Disputa va fi transmisă în direct de PRIME de la ora 22:00.

În campionatul național gruparea catalană împarte cu Real Madrid locurile 2 și 3 în clasament. Cele două echipe sunt la 8 puncte distanță de liderul Atletico Madrid, care a învins în deplasare cu 2-1 pe Granada.

Marcos Llorente și Angel Correa au înscris pentru madrileni, iar Yangel Herrera a punctat pentru Granada.

Preluat de la: Publika.md