Simona Halep, prima victorie în noul an. Tenismena din România a învins-o pe Ashleigh Barty

Simona Halep a debutat cu o victorie în noul an. Tenismena din România a învins-o pe liderul mondial, Ashleigh Barty, la turneul demonstrativ de la Adelaide.

Halep a început mai greu această confruntare şi a pierdut primul set cu 3-6. Românca și-a revenit și a evoluat mult mai bine în actul secund, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1. În decisiv s-a ajuns la super tiebreak, iar Simona s-a impus cu 10-8.

Halep va fi principala favorită a turneului Yarra Valley Classic, care va începe, duminică, la Melbourne. Ea va intra în concurs direct în turul secund, unde o va avea ca adversară pe învingătoarea dintre americanca Whitney Osuigwe şi rusoaica Anastasia Potapova.

Barty este cap de serie numărul unu la Gippsland Trophy, celălalt turneu care, la fel, va avea loc la Melbourne.

Aceste turnee sunt organizate în premieră, iar înaintea startului toate jucătoarele au fost nevoite să stea 14 zile în carantină. Competițiile din Australia se vor desfășura cu spectatori în tribune.