Sheriff Tiraspol a încheiat parcursul în cupele europene

Sheriff Tiraspol a încheiat parcursul în cupele europene. „Viespile” au fost eliminate de formația irlandeză Dundalk în turul trei preliminar al Ligii Europei.

Campioana Moldovei a pierdut pe teren propriu cu 3-5 la executarea loviturilor de departajare, după ce timpul regulamentar și cele două reprize de prelungiri s-au terminat nedecis, scor 1-1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 8 prin Veaceslav Posmac. Irlandezii au replicat în prelungirile primei reprize prin Sean Murray.

Cele două echipe nu au mai reușit să înscrie în timpul regulamentar și în cele două reprize de prelungiri.
S-a ajuns la loviturile de departajare, unde tiraspolenii au ratat singură dată.

Lovitură executată de nigerianul Faith Friday Obilor a fost apărată de portarul Gary Rogers. Britanicii nu au ratat niciodată de la punctul cu var.

Ultimul penalty, care le-a adus calificarea oaspeților, a fost transformat cu sânge rece de Chris Shields.