SHERIFF, PARCURS PERFECT: "Viespile" au dispus de Milsami Orhei cu 1-0

Sheriff Tiraspol continuă parcursul perfect în actuala ediție a Diviziei Naționale. „Viespile” s-au impus pe teren propriu cu 1-0, în fața lui Milsami Orhei în etapa a 14-a. Campioana în exercițiu a obținut a 13-a victorie consecutivă. Singurul gol al partidei fost marcat de ghanezul Richard Gadze în minutul 49.

Într-un alt meci din cadrul aceleași etape, Sfântul Gheorghe Suruceni și Dinamo-Auto Tiraspol au terminat la egalitate, scor 1-1.

„Alb-albaștrii” au deschis scorul în minutul 15 prin Șahrom Samiev, iar „sfinții” au egalat peste 4 minute prin Evgheni Smirnov.

Cea mai controversată fază a partidei a avut loc în prelungiri, când Maxim Pidorov a căzut în careul grupării din Suruceni. Arbitrul partidei a acordat lovitură liberă indirectă pentru gazde şi cartonaş galben pentru simulare. Decizia centralului a stârnit un val de proteste de pe banca oaspeților, iar antrenorul Igor Dobrovolski a fost trimis în tribune.

Sfântul Gheorghe se află pe locul 3, iar Dinamo-Auto este a cincea clasată.