Neymar, suspendat două etape. Starul brazilian i-a aplicat o palmă lui Alvaro Gonzalez

Vedeta clubului Paris Saint-Germain Neymar a fost suspendat două etape pentru gestul comis la finalul partidei cu Olympique Marseille din Campionatul Franței. Sancţiunea a fost decisă după palma pe care i-a aplicat-o fundașului Alvaro Gonzalez.

Au fost pedepsiți și alți doi coechipieri ai brazilianului. Leandro Paredes a primit o suspendare de două jocuri, în timp ce Layvin Kurzawa va sta pe tuşă nu mai puţin de şase etape pentru că a declanşat bătaia cu Jordan Amavi.Jucătorul lui Marseille a primit și el 3 etape.

Fără vedete Neymar și Mbappe,parizienii au câștigat pe teren propriu meciul restant din prima etapă cu Metz, scor 1-0
Singurul gol a fost marcat de Julian Draxler în al treilea minut de prelungiri.

PSG a smuls victoria în momentul în care avea doar 9 oameni în teren. Abdou Diallo a fost eliminat pentru cumul de cartonașe în minutul 65, iar Juan Bernat s-a accidentat cu 4 minute până la final, iar antrenorul Tomas Tuchel epuizase cele trei momente de întrerupere la care avea dreptul pentru a efectua schimbări.

Acesta este primul succes obținut de deținătoarei titlului în campionat, după înfrângerile cu Lens şi Olympique Marseille.

În urma acestui rezultat, PSG a urcat pe locul 15, cu trei puncte, iar Metz ocupă locul 18, fără niciun punct.