Napoli a fost umilită de campioana în exerciţiu AC Milan, pe teren propriu

Liderul din Serie A, Napoli, a fost umilită de campioana în exerciţiu AC Milan, pe teren propriu, 0-4, în etapa a 28-a.

Formaţia antrenată de Stefano Pioli a marcat două goluri în doar opt minute. Mai întâi, cel mai curtat jucător al „diavolilor” Rafael Leao a deschis scorul cu o scăriţă, în minutul 17.

În minutul 25, Brahim Diaz a făcut 2-0 cu un şut din interiorul careului, după ce l-a întors superb pe un adversar care se aruncase disperat să-i blocheze şutul.

Prima ocazie a lui Napoli a venit în prelungirile primei reprize, când Mike Maignan a scos din vinclu şutul lui Piotr Zielinski. Repriza a doua s-a jucat tot cu milanezii la timonă, iar Olivier Giroud a irosit o şansă enormă pentru echipa sa. Deşi napolitanii au încercat să reducă din handicap, tot „diavolii” au fost cei care au punctat prin acelaşi Leao.

O fază frumoasă a reuşit şi Alexis Saelemaekers, care a stabilit scorul final în minutul 67, după ce a i-a transformat în jaloane pe fundaşii lui Napoli.

Astfel, Napoli – Milan s-a terminat 0-4, iar „diavolii” au urcat pe locul 3 în Serie A, peste Inter. De partea cealaltă, formaţia pregătită de Luciano Spalletti rămâne lider detaşat în campionat şi este tot mai aproape de a cuceri primul titlu după o perioadă de 33 de ani.