Kenyanca Beatrice Chepkoech a stabilit un nou record mondial pe distanța de 5 kilometri

Kenyanca Beatrice Chepkoech a stabilit un nou record mondial pe distanța de 5 kilometri. Sportiva în vârstă de 29 de ani a înregistrat timpul de 14 minute și 43 de secunde la finalul cursei de la Monaco. Ea a îmbunătățit cu o secundă performanța stabilită în 2019 de olandeza Sifan Hassan.

Chepkoech mai este deținătoarea recordului în proba de 3 mii de metri cu obstacole.

„A fost o cursă minunată, chiar dacă m-am confruntat cu un vânt puternic. Am depus un efort maxim și în cele din urmă am atins obiectivul.”, a povestit atleta, Beatrice Chepkoech.

La masculin, cursa a fost câștigată de ugandezul Joshua Cheptegei. Principalul favorit s-a impus în 13 minute și 14 secunde. Atletul a stabilit recordul mondial pe această distanță în luna august a anului trecut, tot la Monaco, când a parcurs distanța în 12 minute și 51 de secunde.

Preluat de la: Publika.md