Juventus Torino a învins-o pe Bologna, în etapa a 27-a a Campionatului Italiei de fotbal

Juventus Torino a obținut o victorie importantă în lupta pentru titlul din Serie A. „Bătrâna Doamnă” a învins în deplasare cu 2-0 pe Bologna, în etapa a 27-a a Campionatului Italiei de fotbal.

Campioana en-titre a deschis scorul în minutul 23 prin Cristiano Ronaldo, care a transformat un penalty.

Starul torinezilor a devenit cel mai bun marcator portughez din istoria Seriei A. El a ajuns la 43 de goluri înscrise în campionat și l-a depășit pe Rui Costa, care a marcat 42 de goluri.

Argentinianul Paulo Dybala a închis tabela în minutul 36, reușind o bijuterie de gol.

Gruparea torineză are acum un avans de patru puncte faţă de Lazio Roma, care avea o misiune dificilă miercuri, la Bergamo, în confruntarea cu Atalanta.

Într-o altă partidă a etapei, AC Milan a surclasat-o în deplasare cu 4-1 pe Lecce. „Rossoneri” au intrat la cabine în avantaj, grație golului marcat de Samuel Castillejo.

Gazdele au egalat în debutul reprizei secunde prin Marco Mancosu, însă a fost doar un foc pe paie. Milanezii au punctat de 3 ori prin Giacomo Bonaventura, Ante Rebic și Rafael Leao.
Elevii lui Stefano

Pioli rămân în cursă pentru un loc în cupele europene și împart cu Napoli locurile 6-7.