Halep și-a încheiat evoluția la Australian Open. Tenismena din România a fost învinsă de Serena Williams

Uraganul Simona a fost oprit de neobosita Serena. Halep și-a încheiat evoluția la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, fiind învinsă în sferturile de finală de Serena Williams. Tenismena din România a pierdut meciul cu scorul de 3-6 3-6.

„A fost un meci greu. Ea a jucat foarte bine și a meritat să câștige. Am simțit că serviciul meu nu a fost tocmai bun în acest meci și cred că din această cauză nu am reușit să preiau conducerea în al doilea set”, a menţionat Simona Halep.

Grație acestei victorii, Serena Williams l-a egalat pe elveţianul Roger Federer la numărul de meciuri câştigate la turneele de Mare Șlem. Acum cei doi au în palmares câte 362 de victorii.

De partea cealaltă, Simona Halep, riscă să piardă locul doi în clasamentul WTA după ce a ratat calificarea în semifinale la Melbourne.

Naomi Osaka ar putea să o depășească pe româncă în ierarhia mondială, dacă va câștiga trofeul.

Nipona deja și-a asigurat calificarea în semifinale după ce a învins-o cu scorul de 6-2 6-2 pe Su-Wei Hsieh din Taiwan. Ea va juca în penultimul act chiar cu Serena Williams.

La masculin, reprezentantul Federației Ruse, Aslan Karațev, a produs o adevărată surpriză la la turneul de la Antipozi.

Rusul, care este pe locul 114 în clasamentul ATP, l-a eliminat pe Grigor Dimitrov și s-a calificat în semifinale. Karațev, ajuns pe tabloul principal din calificări, s-a impus în fața bulgarului cu scorul de 2-6 6-4 6-1 6-2.

Rusul va juca în semifinale cu nimeni altul decât liderul mondial Novak Djokovic. Sârbul l-a învins greu în sferturile de finală pe Alexander Zverev. „Nole” a pierdut primul set cu 6-7, însă le-a câștigat pe următoarele 3 cu scorul de 6-2 6-4 7-6.