FC Liverpool pierde puncte importante în Premier League

FC Liverpool pierde puncte importante în Premier League. Campioana în exercițiu a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida din deplasare cu Brighton & Hove Albion, din cadrul etapei a 10-a. În prima repriză gazdele au avut o șansă uriașă de a înscrie, însă Neal Maupay a ratat un penalty. A urmat replica „cormoranilor”.

Mohamed Salah a reușit să marcheze, dar golul egipteanului a fost anulat pe motiv de offside. Totuși, elevii lui Jurgen Klopp au preluat conducerea, după golul lui Diogo care l-a învins pe portatul Mathew Ryan cu un șut bine plasat.

În prelungiri Brighton & Hove Albion a beneficiat de încă o lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul central a urmărit reluările video.

Penalty-ul a fost transformat fără emoții de Pascal Gross.

FC Liverpool se află în fruntea clasamentului, având un punct avans și un meci mai mult disputat decât Tottenham Hotspur.

„Cormoranii” sunt acum cu gândul la confruntarea de marți, 1 decembrie, cu Ajax Amsterdam din Liga Campionilor. Partida va fi transmisă în direct de PRIME de la ora 22:00.

Preluat de la: Publika.md