FC Barcelona, lider autoritar. Catalanii au câștigat partida cu Leganes

FC Barcelona a câștigat cu 2-0 meciul de pe „Camp Nou” cu Leganes în etapa a 29-a a campionatului spaniol de fotbal și a mărit la 5 puncte distanța față de marea sa rivală și singura contracandidată la titlu, Real Madrid.

În debutul partidei oaspeții au pus de câteva ori în pericol poarta adversă, dar nu au reușit să înscrie. Au făcut-o pe final de repriză catalanii, care au deschis scorul în minutul 42 prin Ansu Fati.

La mijlocul reprizei secunde gazdele s-au desprins la 2-0, după ce au beneficiat de un penalty, acordat în urma unui fault asupra lui Lionel Messi. Starul argentinian a transformat cu sânge rece lovitura de la 11 metri.

FC Barcelona conduce clasamentul cu un ecart de 5 puncte, dar Realul încă nu a jucat în această etapă.

Madrilenii vor găzdui pe FC Valencia abia joi, 18 iunie.