Echipa națională de fotbal a României, a treia înfrângere consecutivă. "Tricolorii" au fost învinși de naționala Austriei în Liga Națiunilor

Echipa națională de fotbal a României trece printr-o perioadă dificilă. Selecționata de peste Prut a suferit a treia înfrângere consecutivă în ultima săptămână. De această dată, „Tricolorii” pregătiți de Mirel Rădoi au fost învinși la Ploiești de naționala Austriei în Liga Națiunilor.

Oaspeții s-au impus la limită cu 1-0, iar golul victoriei a fost marcat de Alessandro Schopf în minutul 76.

Meciuri tari s-au jucat aseară în grupele din Liga A. Franța a învins Croația în reeditarea finalei Cupei Mondiale din 2018. „Cocoșii galici” s-au impus la Zagreb cu scorul de 2-1.

Antoine Griezmann a deschis scorul în minutul 8, iar gazdele au reușit să egaleze abia în minutul 64 prin Nikola Vlasic. „Cocoșii galici” au dat lovitura pe final, reușind să înscrie golul victoriei prin Kylian Mbappe.

În celălalt meci al grupei a 3-a, campioana europeană Portugalia, a învins pe teren propriu Suedia cu 3-0.

Tot aseară, Italia și Olanda s-au despărțit la egalitate într-un meci jucat la Bergamo. Gazdele au marcat primele prin Lorenzo Pellegrini în minutul 16, iar batavii au egalat peste nouă minute prin golul lui Donny van de Beek, care a stabilit rezultatul final de 1-1.

Surpriza serii s-a produs la Londra chiar pe stadionul Wembley. Anglia a pierdut meciul cu Danemarca, scor 0-1. Singurul gol al meciului a fost marcat de Christian Eriksen din penalty în prima repriză.

Preluat de la: Publika.md