Calificare cu emoţii pentru Manchester United în sferturile de finală ale Cupei Angliei

„Diavolii roşii” s-au impus pe teren propriu cu West Ham United cu 3-1. „Ciocănarii” au fost cei care au marcat primul gol al confruntării prin Mohamed Said Benrahma. Manchester United a restabilit echilibrul pe tabelă după autogolul lui Nayef Aguerd.

Alejandro Garnacho şi Fred au dat lovitura pentru echipa antrenată de Erik ten Hag spre finalul partidei. Argentinianul în vârstă de 18 ani a înscris în minutul 90, iar brazilianul a marcat în minutul 90+5.

Pentru Manchester United, după derby-ul cu Liverpool, din data de 5 martie, urmează un alt meci important din Liga Europa, cel cu Betis Sevilla, care va fi transmis, în direct, de CANAL 5 cu începere de la ora 22:00.

Într-un al meci, Southampton a fost eliminată surprinzător din competiţie de o echipă din liga a patra, Grimsby, care s-a impus pe „St. Mary’s Stadium” cu scorul de 2-1.

Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate din lovituri de la 11 metri, de către Gavan Holohan în prelungirile primei părţi, dar şi la începutul reprizei secunde.

Duje Caleta-Car a înscris pentru Southampton, în minutul 65. În minutul 80, gazdele au reuşit să egaleze, dar reuşita lui Theo Walcott a fost anulată după consultarea VAR, pentru un ofsaid.

O altă surpriză din optimile Cupei Angliei o reprezintă eliminarea echipei Tottenham Hotspur, care a fost învinsă la limită de formaţia de ligă secundă Sheffield United, scor 0-1. Iliman Ndiaye a fost autorul sigurului gol al confruntării.

Meciurile din sferturile Cupei Angliei la fotbal sunt programate în perioada 18-19 martie.