Belgia și-a desemnat campioana. Club Brugge a obținut titlul național și va putea evolua în grupele Ligii Campionilor în sezonul următor

Ediția 2019/2020 a campionatului Belgiei de fotbal a fost declarată oficial încheiată. După mai multe amânări, Adunarea Generală a Ligii Profesioniste de Fotbal din această țară a validat clasamentul primei divizii valorice după doar 29 de etape disputate.

Astfel, Club Brugge a obținut titlul național și va putea evolua în grupele Ligii Campionilor în sezonul următor. A doua clasată, Gent, va ajunge în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, iar Sporting Charleroi, care a completat podiumul, s-a calificat automat în grupele Ligii Europei.

Royal Antwerp și Standard Liege, care au încheiat campionatul pe locurile 4 și respectiv 5 , vor evolua în tururile preliminare ale Ligii Europei.

Singura echipă care a retrogradat în a doua divizie este ultima clasată, Waasland-Beveren.

Finala Cupei Belgiei, în care se vor întâlni Club Brugge şi Royal Antwerp, trebuie să se dispute până la startul noii ediţii a campionatului, programat pentru 7 august.

Preluat de la: Publika.md