Werder a evitat retrogradarea. "Muzicanţii" au câştigat barajul cu gruparea Heidenheim

Werder Bremen a evitat retrogradarea în al doilea eşalon al fotbalului german. „Muzicanţii” au câştigat barajul cu gruparea Heidenheim. După 0-0 pe teren propriu, Werder a terminat la egalitate meciul retur, scor 2-2, şi a rămas în Bundesliga graţie golurilor înscrise în deplasare.

Gruparea din Bremen a deschis scorul minutul 3, când Norman Theuerkauf a marcat în propria poartă, dar cele mai importante momente au avut loc pe final.

Heidenheim a replicat în minutul 85 prin Tim Kleindienst.

Werder a preluat conducerea în cel de-al patrulea minut de prelungiri prin Ludwig Augustinsson.

În aceste condiţii, gazdele erau nevoite să înscrie de două ori pentru a promova în prima ligă valorică, însă au făcut-o doar odată.

Tim Kleindienst a transformat un penalty şi a stabilit rezultatul final.