Vlhova, de neoprit în noul sezon. Sportiva a obținut a patra victorie consecutivă la Cupa Mondială de schi alpin

Schioarea din Slovacia, Petra Vlhova, este de neoprit în noul sezon. Ea a obținut a patra victorie consecutivă la Cupa Mondială de schi alpin după ce s-a impus din nou în proba de slalom din cadrul concursului ce s-a disputat din stațiunea finlandeză Levi.

Vlhova a fost cronometrată cu 1 minut, 49 de secunde și 5 sutimi, fiind mai rapidă cu 31 de sutimi decât elvețianca Michelle Gisin. Pe locul trei s-a clasat sportiva din Austria, Katharina Liensberger.

Mikaela Shiffrin, cea mai bună schioare din lume, triplă câştigătoare a Marelui Glob de cristal, s-a clasat doar pe locul 5 în această competiție. O zi mai devreme, ea s-a clasat pe locul doi în aceeași probă a Cupei Mondiale.

De menționat că schioarele din Suedia nu au participat nici la această cursă, ele fiind plasate în carantină din cauza protocolului COVID-19.

Vlhova este lider în clasamentul general al sezonului, fiind urmat de Michelle Gisin și Mikaela Shiffrin.