Victorie pentru Tottenham Hotspur. Echipa lui Jose Mourinho a învins-o pe West Ham United

Tottenham Hotspur a obținut prima victorie după pauză cauzată de pandemie. Echipa lui Jose Mourinho a dispus acasă de West Ham United cu 2-0 într-unul din derby-urile londoneze.

În prima repriză, sud-coreeanul Heung-Min Son a trimis balonul în poarta oaspeților, însă golul a fost anulat de arbitru pe motiv de ofsaid. După pauză, Spurs au deschis scorul, fiind ajutați chiar de formația adversă. Fundașul „ciocănarilor” Tomas Soucek și-a trecut la pasiv un autogol.

În minutul 82, Harry Kane a scăpat pe contraatac și a marcat golul de 2-0, eliminând orice intrigă.

După acest meci, Tottenham Hotspur a urcat pe locul 7 în clasament, iar West Ham rămâne pe 17, dar poate fi depășit de Bournemouth și Aston Villa și ajunge astfel pe 19, penultimul.