UMILINȚĂ ISTORICĂ. FC Barcelona a fost surclasată de Bayern Munchen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Nebunie în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Pe „Estadio Da Luz” din Lisabona Bayern Munchen a spulberat-o pe FC Barcelona cu un neverosimil 8-2. Este cel mai sever eșec din istoria clubului catalan în competițiile europene inter-cluburi.

Nemții au început tare și deja în minutul 4 au deschis scorul prin Thomas Muller. FC Barcelona a revenit rapid și a egalat prin autogolul lui David Alaba.

A urmat coșmarul pentru spanioli. Gruparea din Munchen a mai punctat de 3 ori până la pauză, fiind pentru prima dată în istoria clubului catalan, care a încasat patru goluri într-o repriză în Liga Campionilor.

Ivan Perisic, Serge Gnabry și Thomas Muller și-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Desfășurarea ostilităților a decurs la fel și în repriza a doua. FC Barcelona a redus din diferență prin Luis Suarez, în minutul 57. A fost doar un foc pe paie! Bavarezii au revenit în atac și au punctat prin
Joshua Kimmich în minutul 63, după o cursă superbă a lui Alphonso Davies.
Elevii lui Quique Setien nu au avut forța să mai marcheze, iar nemții au făcut un adevărat spectacol pe final. Inițial Robert Lewandowski a reluat balonul cu capul în minutul 82 și a ridicat scorul la 6-2.

În ultimele minute a ieșit la rampă nou-intratul Philippe Coutinho, care a marcat de două ori consecutiv. Fotbalistul brazilian este împrumutat la clubul german chiar de la FC Barcelona și nu s-a bucurat după golurile înscrise.

Bayern Munchen va juca în semifinală cu echipa ce va ieși învingătoare în partida din astă-seară dintre Manchester City și Olympique Lyon. Meciul dintre acestea se va juca pe Eștadio Jose Alvalade din Lisabona și va fi transmis în direct de PRIME cu începere de la ora 22:00.

În cealaltă semifinală se vor întâlni RB Leipzig și Paris Saint-Germain.