Surprize în Liga Campionilor. Echipa lui Epureanu a învins pe Manchester United

Fotbalistul naționalei Moldovei, Alexandru Epureanu a obținut aseară una dintre cele mai importante victorii din carieră. Cu fundașul moldovean în teren, echipa Istanbul Bașakșehir a învins pe Manchester United în faza grupelor Ligii Campionilor. Gruparea turcă s-a impus pe teren propriu cu 2-1.

Demba Ba a deschis scorul în minutul 13, iar Edin Visca a dublat avantajul gazdelor în minutul 40. Manchester United a redus din handicap peste 3 minute prin Anthony Martial.

Alexandru Epureanu a jucat tot meciul, iar la final a devenit eroul formației gazde. În prelungiri la ultima fază a meciului,internaționalul moldovean și-a salvat echipa de la golul egalizator după ce a scos balonul de pe linia porții.

Surpriză mare și în celălalt meci al grupe H. Finalista ediției precedente a competiției, PSG a pierdut partida cu RB Leipzig. Fără Neymar, Mbappe și alți titulari, echipa pariziană a fost învinsă cu 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Angel Di Maria, însă Leipzig a întors rezultatul, marcând prin Nkunku și Forsberg. În prima repriză, PSG a ratat un penalty și a mai avut 2 goluri anulate.

Dinamo Kiev nu s-a făcut de râs în confruntarea cu FC Barcelona de pe Camp Nou. Fără mai mulți titulari infectați cu noul coronavirus, gruparea ucraineană a pierdut cu 1-2. Pentru gazde au marcat Messi din penalty și Pique, iar golul dinamoviștilor a fost marcat de Țîgankov.

În celălalt meci al grupei G, Juventus nu a avut probleme cu Ferencvaros. Campioana Italiei s-a impus cu scorul de 4-1. Morata a reușit o dublă, Dybala a marcat o dată, iar Dvali a înscris în propria poartă.

Autorul golului de onoare a gazdelor a fost Franck Boli.

FC Sevilla și FC Krasnodar au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale serii. Andaluzii s-au impus dramatic cu 3-2 după ce au fost conduși cu 2-0, iar în repriza a doua au jucat în inferioritate numerică.

În aceeași grupă, Chelsea Londra a dispus de Rennes cu 3-0. Tot aseară, Zenit Sankt-Petersburg a remizat cu Lazio Roma, scor 1-1, iar Borussia Dortmund s-a impus în fața formației Brugge cu 3-0.