Surpriză de proporții în ultimul meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Olympique Lyon a învins-o pe Manchester City

Surpriză de proporții în ultimul meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Olympique Lyon a învins-o cu 3-1 pe Manchester City și s-a calificat în penultimul act al competiției după o pauză de 10 ani.

Francezii au deschis scorul pe „Estadio Jose Alvalade” din Lisabona în minutul 24, când Maxwel Cornet a înscris în urma unui contraatac fulgerător.
„Citadinii” au egalat în minutul 69 prin Kevin De Bruyne, care a profitat de o pasă a lui Raheem Sterling.

Ultimele minute s-au transformat însă într-un adevărat coșmar pentru City. Olympique Lyon a preluat conducerea grație golului marcat de Moussa Dembele în minutul 79. Gruparea engleză ar fi putut egala din nou, însă Sterling a ratat incredibil cu poarta goală din 5 metri. Elevii lui Rudi Garcia au dat imediat lovitura prin același Dembele, care a stabilit scorul final în minutul 87.

După partidă, jucătorii lui Olympique Lyon au început petrecerea chiar pe teren.

Suporterii formației franceze au umput localurile din orașul Lyon pentru a urmări partida. După încheierea jocului fanii şi-au manifestat bucuria, aruncând cu petarde şi folosind focuri de artificii în Piaţa Bellecour. Poliţiştii au intervenit pentru a calma spiritele.

Olympique Lyon va juca în semifinale cu Bayern Munchen, iar în celălalt meci se vor întâlni Leipzig și Paris Saint-Germain. Este pentru prima dată în istoria Ligii Campionilor, când în penultimul act au ajuns două echipe franceze.

Preluat de la: Publika.md