Spectacol în prima etapă a fazei grupelor Ligii Europei. Un fotbalist de la Glasgow Rangers a reușit golul serii, marcând de la mijlocul terenului

Spectacol chiar în prima etapă a fazei grupelor Ligii Europei. Un fotbalist de la Glasgow Rangers a reușit golul serii, marcând după o execuție superbă de la mijlocul terenului în poarta echipei Standard Liege.

În prelungirile partidei, atacantul englez, Kemar Roofe a șutat perfect de la 50 de metri, asta după ce a driblat în propria jumătate de teren trei adversari.

Roofe a stabilit astfel scorul final de 2-0. Primul gol al partidei a fost înscris în prima repriza din penalty de James Tavernier.

Campioana României, CFR Cluj a avut parte de un start perfect în faza grupelor. Echipa ardeleană s-a impus în deplasare în fața formației ȚSKA Sofia, scor 2-0. Mario Rondon a deschis scorul în minutul 53, iar Ciprian Deac a stabilit rezultatul final în minutul 74, atunci când a marcat din penalty.

În celălalt meci al grupei, AS Roma a dispus de Young Boys Berna cu 2-1 după ce a fost condusă cu 1-0.

Supriza serii s-a produs în Italia, acolo unde Napoli a pierdut pe teren propriu în fața formației AZ Alkmaar, scor 0-1. Singurul gol al meciului a fost marcat de Dani de Wit în repriza secundă.

O altă gruparea italiană, AC Milan a obținut fără mari probleme victoria în partida de la Glasgow cu Celtic. „Rossonerrii” s-au impus cu 3-1. La pauză, oaspeții conduceau cu 2-0 după golurile lui Rade Krunic și Brahim Diaz.

Celtic a redus din diferență în minutul 74 prin Mohamed Elyounoussi, însă nu a fost în stare de mai mult. AC Milan a fost cea care a mai înscris o dată. A făcut-o în prelungiri tânărul atacant norvegian Jens Hauge.

Arsenal Londra a obținut o victorie chinuită aseară în fața formației Rapid Viena. După o primă repriză fără goluri, „tunarii” s-au văzut conduși din minutul 51 când a înscris Taxiarchis Fountas. Oaspeții a reuşit să întoarcă soarta partidei în ultimele 20 de minute. Mai întâi, David Luiz a egalat, iar peste patru minute Pierre-Emerick Aubameyang a stabilit rezultatul final de 2-1.

O altă gruparea engleză, Tottenham Hotspur nu a avut probleme în partida cu LASK Linz. Echipa antrenată de Jose Mourinho s-a impus pe teren propriu cu 3-0. Lucas Moura, Andres Andrade, în propria poartă și Heung-Min Son au înscris golurile.

Tot aseară, Leicester City a dispus cu același scor de Zoria Lugansk, ȚSKA Moscova a remizat în deplasare cu gruparea asutriacă Wolfsberger, scor 1-1, iar Bayer Leverkusen a învins-o pe Nice cu 6-2.