Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA "Gippsland Trophy" de la Melbourne

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA „Gippsland Trophy” de la Melbourne. Românca, principala favorită a competiției, a învins-o pe germanca Laura Siegemund într-o partidă care a durat o oră și 33 de minute.

Fostul lider mondial a început în forţă jocul şi a condus cu 4-0, încheind primul set cu 6-2.

Siegemund a început bine actul secund și a condus cu 2-0, însă Simona a reuşit să redreseze situaţia şi a egalat la 2. Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul de două ori, iar la 4-4, Halep a reuşit un break care s-a dovedit a fi decisiv, impunându-se într-un final 6-4.

Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 8.770 dolari şi 100 de puncte în clasamentul WTA.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova, numărul 26 mondial.

Preluat de la: Publika.md