Simona Halep a truimfat la turneul WTA de la Praga

Simona Halep a truimfat la turneul WTA de la Praga. În finală, tenismena română s-a impus cu 6-2, 7-5 în fața belgiencei Elise Mertens. Jucătoarea româncă a câștigat al doilea turneu din acest an, după cel de la Dubai, în februarie.

Principala favorită a competiției din Cehia a pierdut primele două game-uri ale partidei, însă apoi s-a mobilizat și și-a adjudecat următoarele șase.

Actul secund a fost mai echilibrat, dar constănțeanca a jucat mai sigur și mai agresiv în momentele decisive.

Acesta a fost primul turneu disputat de Simona Halep din februarie, după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Pentru sportiva română este trofeul cu numărul 21 din carieră.

În urma succesului din capitala Cehiei, Simona va fi remunerată cu 25 de mii de dolari.

Preluat de la: Publika.md