Simona Halep a spulberat-o pe Anisimova în 55 de minute. Românca e în optimi la Roland Garros

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a câștigat categoric meciul cu americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), scor 6-0, 6-1, după 55 de minute.

Simona Halep va juca duminică în optimile Roland Garros cu poloneza Iga Swiatek (19 ani, 53 WTA)

Simona Halep a jucat perfect meciul cu Anisimova și s-a răzbunat după înfrângerea de la Roland Garros 2019. Primul set a fost dominat autoritar de Simona, care l-a câștigat după 24 de minute. Halep a făcut trei break-uri și a avut probleme doar la 1-0, când a salvat cinci mingi de break. După ce a trecut de acel moment, Halep a controlat schimburile, a servit perfect și a ales mereu cele mai inspirate lovituri.

Anisimova a avut 1-0 în startul setului secund, dar acela a fost singurul game câștigat de americancă. Halep a făcut din nou trei break-uri, dominând categoric punctele. După ce a ratat prima minge de meci, Simona a închis partida după o eroare neforțată făcută de Anisimova.

Preluat de la: Timpul.md