Sheriff Tiraspol, eliminată din Liga Campionilor. "Viespile" au pierdut partida cu Qarabag Agdam din Azerbaidjan

Formația Sheriff Tiraspol a fost eliminată din Liga Campionilor. „Viespile” au pierdut partida cu Qarabag Agdam din Azerbaidjan, scor 1-2. Astfel, campioana Republicii Moldova va evolua în continuare în turul 3 preliminar al Ligii Europei.

În meciul disputat pe stadionul „Tofiq Bahramov” din capitala Azerbaidjanului, gazdele au obținut un penalty în minutul 21, atunci când Faith Obilor l-a faultat în careu pe mijlocașul echipei-gazdă Jaime Romero. Uros Matic a transformat lovitura de la punctul cu var. În minutul 37, Sheriff-ul a rămas în inferioritate numerică. Atacantul Anatole Abang a fost eliminat de arbitru pentru un fault dur la un adversar. În minutul 63, Qarabag și-a dublat avantajul prin Mahir Emreli.

Tiraspolenii au redus din diferență în minutul 78 prin Frank Castaneda, însă nu au putut face mai mult decât atât.

„Viespile” își vor afla adversarul din turul 3 preliminar al Ligii Europei pe 1 septembrie, în urma tragerii la sorți care va avea loc la sediul UEFA de la Nyon.