Şahtar Doneţk a dat lovitura în Germania, după ce a învins-o pe RB Leipzig

Surprize în primele meciuri din prima etapă a Ligii Campionilor din acest sezon. Şahtar Doneţk a dat lovitura în Germania, după ce a învins-o pe RB Leipzig cu 4-1. Ucrainenii au deschis scorul după o greşeală comisă de Peter Gulacsi. Portarul maghiar i-a pasat direct lui Marian Şved, care a marcat de la distanţă.

După pauză, nemții au egalat prin Mohamed Simakan. „Minerii” au trecut din nou în avantaj, datorită unui gol marcat de acelaşi Şved, al cărui şut a fost deviat şi l-a păcălit astfel pe goalkeeperul advers.

Mihailo Mudrik a făcut 3-1 în urma unui contraatac excelent, iar scorul final a fost stabilit de către Lassina Traore.

O altă surpriză s-a produs la Zagreb, acolo unde Dinamo a învins-o pe Chelsea Londra cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Mislav Orsic, în urma unui contraatac ca la carte reuşit de campioana Croaţiei.

În cel mai important meci al serii, Paris Saint-Germain a răpus-o pe Juventus Torino, pe Parc des Princes, cu 2-1. Kylian Mbappé a fost cel mai bun jucător al acestei partide, după ce a reuşit o dublă. Atacantul francez a marcat primul gol la numai cinci minute de la reuluarea jocului.

Iar în minutul 22, Mbappé a înscris pentru 2-0. Juventus a redus din handicap prin Weston McKennie.

Manchester City a reuşit scorul aceste manşe, după învins-o pe FC Sevilla cu 4-0. Erling Haaland a fost şi în acest meci pe val. Norvegianul a marcat două goluri iar celelalte le-a aparţinut Phil Foden şi Rúben Dias.

În alte partide ce s-au disputat marţi, Benfica Lisabona dispus de Maccabi Haifa cu 2-0, Borussia Dortmund trecut de FC Copenhaga cu 3-0, acelaşi scor s-a înregistrat şi în partida dintre Celtic Glasgow şi Real Madrid iar AC Milan a remizat, 1-1, cu Salzburg.