România, debut cu stângul. "Tricolorele" au pierdut primul meci la Campionatul European de handbal

Naționala României a debutat cu o înfrângere la Campionatul European de handbal feminin, competiție ce se desfășoară în Danemarca. „Tricolorele” au pierdut în primul meci din cadrul grupei D cu Germania, scor 19-22.

Conduse la pauză cu 10-13, elevele lui Bogdan Burcea au egalat la 14 în debutul reprizei a doua. Totuși, nemțoaicele au jucat mai sigur în momente-cheie și au obținut victoria.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a învins cu 35-22 reprezentativa Poloniei.

În grupa B, Rusia, care este și vicecampioana europeană, a câștigat cu 31-22 confruntarea cu Spania, iar Suedia s-a impus cu 27-24 în fața Cehiei.

La competiție din acest an participă 16 echipe naționale, repartizate în 4 grupe câte 4. În următoare etapă a turneului final se vor califica primele 3 clasate din fiecare grupă.