Real Madrid a început anul cu victorie. "Galacticii" au învins-o pe Celta Vigo

Real Madrid a început în forță noul an. Echipa antrenată de Zinedine Zidan a învins-o pe Celta Vigo cu scorul de 2-0 în cea de-a 17 etapă din Primera Division.

Gazdele au deschis repede scorul în minutul 6. Lucas Vazquez a fost cel care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor din pasa lui Asensio.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 53. De data asta s-au schimbat rolurile, Asensio a marcat din pasa lui Lucas.

Grație aceste victorii, Real Madrid a urcat provizoriu pe primul loc în LaLiga, cu 36 de puncte. Galacticii o devansează cu un punct pe Atletico Madrid, care are însă trei meciuri mai puţin disputate.

Betis şi FC Sevilla au remizat în al 50-lea derby al Andaluziei care s-a disputat pe „Estadio Benito Villamarin”. Suso a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 48, iar Canales a egalat, cinci minute mai târziu. Betis putea smulge victoria după ce a beneficiat de încă un penalty, însă Fekir l-a ratat.

FC Sevilla este pe locul 5 în clasament, iar Betis pe 9.