Real Madrid a câștigat Liga Campioanilor de tineret, rezervată fotbaliștilor de până la 19 ani

Real Madrid a câștigat Liga Campioanilor de tineret, rezervată fotbaliștilor de până la 19 ani. Tinerii „galactici” s-au impus la Nyon cu 3-2 în fața Benficăi Lisabona.

Spaniolii au marcat de două ori în prima repriză prin Pablo Rodriguez și 6 Henrique Jocu, care a deviat balonul în propria poartă.

Portughezii au replicat în debutul mitanului secund prin Goncalo Ramos. Bucuria „vulturilor” a durat doar un minut, întrucât Miguel Gutierrez a refăcut avantajul de două goluri.

Totuși, fotbaliștii grupării din Lisabona nu au renunțat și Ramos a realizat o dublă în minutul 57, reușind să înscrie după executarea unui corner. Suspansul a rămas până la finalul de joc. Lusitanii ar fi putut să egaleze, dar Tiago Dantas a ratat un penalty.

Echipa de tineret a Realului este antrenată de legendarul Raul Gonzalaz.

Fostul internațional spaniol a fost legitimat la „galactici” între 1994 și 2010. A jucat 741 de meciuri și a marcat 325 de goluri.