Real, cu egal la sfârșit de an. "Galacticii" au încheiat cu scorul 1-1 partida cu Elche

Real Madrid s-a împiedicat în ultimul său meci din 2020. „Galacticii” au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din deplasare cu Elche, în etapa a 16-a din Campionatul Spaniei.

Astfel, deținătoarea titlului a întrerupt seria de 6 victorii consecutive în La Liga. Echipa antrenată de Zinedine Zidane a preluat controlul din minutul 20 al partidei, grație golului marcat de Luka Modric. Gazdele au replicat după pauză prin Fidel Chaves, care a transformat un penalty.

O altă echipa din Madrid, Atletico, a câștigat cu 1-0 disputa de acasă cu Getafe. Singurul gol al întâlnirii fost înscris de Luis Suarez în minutul 20.

Atletico este liderul clasamentului, având două puncte avans față de Real Madrid.  Elevii lui Diego Simeone au disputat cu două meciuri mai puțin decât „galacticii”.