Raliul Dakar a ajuns la final. Stephane Peterhansel a câştigat pentru a 14-a oară competiția

Ediția din acest an Raliului Dakar a ajuns la final. Francezul Stephane Peterhansel a câştigat pentru a 14-a oară competiția. Victoria a venit exact la 30 de ani după primul său succes în Raliu Dakar.

Peterhansel şi-a trecut în cont cea de-a opta victorie la clasa auto, francezul având în palmares şi şase victorii la clasa moto. Qatarezul Nasser Al-Attiyah s-a clasat pe locul doi în acest an, iar podiumul a fost completat de spaniolul Carlos Sainz, care s-a impus în ultima etapă.

Argentinianul Kevin Benavides a câștigat tradiționalul raliu la clasa moto. Sud-americanul a fost urmat în ierarhia finală de americanul Ricky Brabec, învingătorul ultimei etape. Podiumul a fost completat de britanicul Sam Sunderland.

Ediția cu numărul 43 a Raliului Dakar a durat timp de 14 zile. Traseul a inclus 12 etape printre care și una – maraton.

La competiția din acest an s-au înscris 555 de concurenţi şi 321 de vehicule, care au parcurs nu mai puțin de 7.500 de kilometri.

Preluat de la: Publika.md