Petrocub Hâncești a obținut a cincea victorie consecutivă în Divizia Națională de fotbal

Petrocub Hâncești a obținut a cincea victorie consecutivă în Divizia Națională de fotbal. Echipa lui Lilian Popescu a învins Speranța Nisporeni cu 4-1.

Dan Taras a pornit mașina de goluri a Petrocubului în minutul 31 al meciului de la Orhei. Speranța a egalat după doar trei minute, prin Oleksandr Nasonov, însă pe final de repriză oaspeții au revenit în avantaj prin golul lui Vladimir Ambros.

Scorul a rămas neschimbat până în minutul 80, atunci când Alexandru Bejan a trimis și el mingea în plasa porții.

Iaser Țurcan a înscris ultimul gol al partidei, în prelungiri. Petrocub a urcat provizoriu pe primul loc în clasament, cu 16 puncte la activ. Sheriff Tiraspol are 15 puncte, dar își joacă meciul în această seară cu Dinamo-Auto.

„Am întâlnit o echipă organizată. Probabil, diferența a făcut-o faptul că noi suntem mai bine pregătiți fizic”, a spus antrenorul Petrocub Hâncești, Lilian Popescu.

Între timp, Dacia-Buiucani s-a impus fără drept de apel în fața grupării Codru Lozova, scor 4-0. Nicolae Nemerenco și Corneliu Cotogoi au marcat câte un gol în prima repriză.

Vadim Cricimar și Dumitru Demian au înscris câte un gol în a doua jumătate a partidei.