Meciul istoric s-a încheiat cu scor 0:2. Campioana Moldovei, echipa Sheriff Tiraspol, învinsă pe teren propriu

Campioana Moldovei, echipa Sheriff Tiraspol, a fost dominată clar de Manchester United. Meciul disputat în această seară la Chișinău s-a încheiat cu scor 0:2, ambele goluri fiind marcate de oaspeți în prima repriză.

Primul gol al partidei a fost înscris de  Jadon Sancho a în minutul 17. La scurt timp după asta, Atiemwen a ratat ocazia de a înscrie un gol, după ce a șutat spre poartă, iar mingea a trecut pe lângă bara laterală. Același Atiemwen nu a reușit să restabilească echilibrul pe tabela de joc și să marcheze din lovitura liberă oferită la mijlocul primei reprize.

În minutul 32 al partidei, și lusitanul Cristiano Ronaldo a șutat pe cadrul porții, dar mingea a trecut peste bara transversală.

În minutul 39, starul portughez a dublat avantajul oaspeților printr-un penalty.

A doua parte a meciului a fost fără surprize. Nicio formație nu a marcat, deși au fost mai multe ocazii care ar fi putut fi valorificate. Oricum, englezii au dominat clar jocul.

Meciul istoric a fost urmărit de mii de suporteri pe stadionul Zimbru din Capitală.