Meci spectaculos. FC Liverpool a remizat în deplasare cu Everton

Meci superb în etapa a cincea din Premier League. Derbyul dintre Everton și FC Liverpool a fost unul spectaculos și s-a încheiat nedecis, scor 2-2.

„Cormoranii” au început partida cu toate motoarele turate și au deschis scorul în minutul 3 prin Sadio Mane.

Câteva minute mai târziu, campioana en-titre l-a pierdut pe Virgil van Dijk. Fundașul olandez s-a accidentat după o intrare criminală a portarului de la Everton, Jordan Pickford.

„Caramelele” au reușit egalarea în minutul 19 prin Michael Keane, care a marcat cu o lovitură de cap.

FC Liverpool a preluat conducerea în minutul 72 prin Mohamed Salah.

Replica celor de la Everton a venit peste 9 minute, golul fiind înscris de Dominic Calvert-Lewin.

În prelungiri FC Liverpool a marcat prin Jordan Henderson, dar golul a fost anulat prin intermediul VAR, pentru un offside la Sadio Mane.

În urma acestui rezultat, Everton rămâne neînvinsă în acest sezon și își păstrează prima poziție în clasament.