Manchester United a învins echipa Real Betis

Manchester United este cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Europei! „Diavolii roşii” au învins-o în prima manşă a optimilor de finală pe Real Betis cu scorul 4-1. Formaţia antrenată de Erik ten Hag a reuşit să deschidă scorul după doar şase minute de joc, prin Marcus Rashford.

Ayoze Perez a restabilit egalitatea în minutul 32, dar Antony a adus-o din nou în avantaj pe United, în minutul 52, cu o execuţie imparabilă.

Bruno Fernandes a majorat scorul la 3-1, iar lovitura de graţie a fost dată de Wout Weghorst. Atacantul olandez a marcat primul său gol în tricoul lui Manchester United.

În aceeaşi fază a competiţiei, Arsenal Londra şi Sporting Lisabona au făcut spectacol pe „Estadio Jose Alvalade”. „Tunarii” au fost cei care au marcat primul gol al întâlnirii prin William Saliba.

Lusitanii au egalat până la pauză prin Inacio. Cele două formaţii au mai marcat câte o dată în repriza a doua. Paulinho a adus-o în avantaj pe Sporting, iar Arsenal a reuşit să restabilească echilibrul pe tabelă după autogolul lui Hidemasa Morita.

Juventus Torino a învins-o la limită pe teren propriu pe Freiburg. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris de Angel Di Maria în repriza secundă.

O altă formaţie italiană, AS Roma a dispus de Real Sociedad cu scorul de 2-0. Echipa antrenată de Jose Mourinho a marcat prin Stephan El Shaarawy şi Marash Kumbulla.

Şahtar Doneţk a remizat la Varşovia cu Feyenoord Rotterdam, scor 1-1. Yaroslav Rakitskyi a marcat pentru „mineri” iar Ezequiel Bullaude a reuşit să egaleze spre finalul meciului.

În Germania, la fel în manşa tur optimile Lgii Europa, în meciul dintre Union Berlin şi Union Saint-Gilloise s-au înscris şase goluri, scorul a fost de 3-3.

Partidele din manşa secundă a optimilor de finală ale Ligi Europei se vor disputa pe 16 martie.