Manchester City, parcurs formidabil. "Citadinii" au învins pe teren propriu pe Crystal Palace

Manchester City continuă seria rezultatelor excepționale în campionatul Angliei de fotbal. „Citadinii” au spulberat pe teren propriu cu 4-0 pe Crystal Palace în etapa a 19-a și au înregistrat a cincea victorie consecutivă în Premier League.

John Stones a dat startul spectacolului în minutul 26, când a deschis scorul pe Etihad.

După pauză, gazdele s-au descătușat și au înscris de 3 ori. Ilkay Gundogan a mărit avantajul cu un șut superb la vinclul porții celor de la Crystal Palace în minutul 56, iar John Stones a relizat dubla peste 12 minute.

Raheem Sterling a închis tabela, executând o lovitură liberă cu 2 minute până la sfârșitul timpului regulamentar.

În urma acestui succes, City a urcat pe locul secund în clasamentul campionatului englez și este la egalitate de puncte cu Leicester City.

Cele două echipe sunt la o distanță de două puncte de liderul Manchester United. La rândul lor, „diavolii roșii” au remizat, scor 0-0, în partida de pe Anfield cu deținătoarea titlului, FC Liverpool.

După acest rezultat, „cormoranii” au coborât pe poziția a patra și au cu 3 puncte mai puține decât echipa antrenată de Ole Gunnar Solskjær.

Într-o altă partidă, Tottenham s-a impus fără emoții în fața lui Sheffield United, în deplasare, scor 3-1. Pentru „pintenați” au marcat Serge Aurier, Harry Kane și Tanguy Ndombele. De partea cealaltă, David McGoldrick a fost autorul singurului gol al „săbiilor” care rămân cu doar 5 puncte la jumătatea sezonului.