Los Angeles Lakers, victorie la început de an. Californienii au câștigat partida din deplasare cu San Antonio Spurs

Los Angeles Lakers, campioana en titre din NBA, a început noul an cu o victorie. Californienii au câștigat cu 109-103 partida din deplasare cu San Antonio Spurs.

Lakers a învins-o pe Spurs pentru a doua oară într-un interval de doar 48 de ore, prima confruntare dintre cele două formaţii, disputată miercuri seara tot la San Antonio, s-a încheiat cu scorul de 121-107 în favoarea oaspeților.

Partida a fost una foarte echilibrată și i-a ținut în suspans pe suporterii celor două echipe.

Cu un minut până la sfârșit scorul era egal, 103-103, însă Lakers au smuls victoria în mare parte datorită lui LeBron James.  Vedeta californienilor a realizat prima sa „triplă dublă” din 2021, reușind cu 26 de puncte, 11 recuperări şi 10 pase decisive.

Victoria celor de la Los Angeles a fost umbrită de accidentarea suferită în al treilea sfert de Kentavious Tannell Caldwell-Pope.