LAKERS, ÎNCĂ UN PAS SPRE TITLU: Californienii au câștigat partida cu Heat

Los Angeles Lakers continuă marșul spre titlu în liga profesionistă nord-americană de baschet. Gruparea californiană a câștigat cu 124-114 cea de-a doua partidă a finalei cu Miami Heat și conduce cu 2-0 la general.

Lakers au jucat excelent în primele două sferturi și și-au creat un avans de 14 puncte la pauza mare.
Heat a încercat să revină, dar adversarii au controlat jocul și au obținut succesul.

Vedeta echipei Los Angeles Lakers, LeBron James, a totalizat 33 de puncte, 9 recuperări și tot atâtea pase decisive.

Californienii mai au revoie de 2 victorii pentru a cuceri titlul de campioni în NBA.

Finala se dispută după sistemul „cel mai bun din 7 meciuri”.  Cel de-al treilea joc va avea loc luni, 5 octombrie.