FC Barcelona, Juventus Torino, Chelsea Londra și FC Sevilla, primele echipe calificate în șaisprezecimile Ligii Campionilor

FC Barcelona, Juventus Torino, Chelsea Londra și FC Sevilla sunt primele echipe calificate în șaisprezecimile Ligii Campionilor. Cele patru cluburi și-au asigurat prezența în următoarea rundă a competiției datorită victoriilor obținute în etapa a patra din faza grupelor.

Barcelona a surclasat-o în deplasare, cu 4-0, pe Dinamo Kiev, formație antrenată de Mircea Lucescu și Emil Caras. Catalanii au înscris toatele golurile în repriza a doua. Sergino Dest a dat startul spectacolului, Martin Braithwaite a punctat de două ori, iar Antoine Griezmann a stabilit scorul final.

Tot în grupa G, Juventus a câștigat cu 2-1 meciul de la Torino cu Ferencvaros Budapesta. Maghiarii au deschis scorul prin Myrto Uzuni.

Până la pauză gazdele au reușit să egaleze prin Cristiano Ronaldo, iar în prelungiri Alvaro Morata a înscris al doilea gol pentru formația italiană și a adus, astfel, cele trei puncte „Bătrânei Doamne”.

În grupa E, calificarea în șaisprezecimi, au obținut-o FC Sevilla și Chelsea Londra. Spaniolii s-au impus cu 2-1 în fața celor de la FC Krasnodar, iar englezii au câștigat cu același scor disputa din deplasare cu Rennes.

În grupa H, Istanbul Bașakșehir, formație la care evoluează Alexandru Epureanu, a pierdut cu 1-4 duelul din deplasare cu Manchester United. Fotbalistul moldovean a jucat toate cele 90 de minute.

În cealaltă partidă a grupei, finalista ultimei ediții a Ligii Campionilor, Paris Saint Germain a câștigat la limită, scor 1-0, meciul de pe Parc des Princes disputat în compania formației germane, RB Leipzig. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Neymar din penalty.

Tot aseară în grupa F, Borussia Dortmund a învins cu 3-0 pe Club Brugge, iar Lazio Roma a trecut cu 3-1 de Zenit Sankt-Petersburg.

Preluat de la: Publika.md